

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 18 Ω |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 nA |
| Zener Voltage | 15 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Reverse Current | 50 nA |
| Voltage Tolerance | 3 % |
| Zener Current | 50 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 358
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04800
Ext.Price$0.04800
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04800 | $0.04800 |
| 10 | $0.02400 | $0.24000 |
| 50 | $0.02176 | $1.08800 |
| 100 | $0.01973 | $1.97300 |
| 500 | $0.01789 | $8.94500 |
| 1000 | $0.01622 | $16.22000 |
| 3000 | $0.01470 | $44.10000 |
| 5000 | $0.01358 | $67.90000 |
| 10000 | $0.01254 | $125.40000 |
